Intersec 2017 Dubai Fuar İzlenimleri


Intersec 21-23 Ocak 2017 Tarihlerinde Dubai Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.1999 yılından beri her yıl yapılmakta olan Intersec; güvenlik, koruma ve yangın konularını kapsıyor.

Bu yıl yapılan fuarın verileriyle başlayalım:

Açılış Seremonisi

Kaldığımız otelden fuar alanı yürüme mesafesindeydi. İki tam gün boyunca fuarı gezme fırsatı bulduk. Fuarda yenilik olarak ön plana çıkan bazı konular vardı diyebiliriz

1-Drone

Hikvision, Dahua gibi büyük firmalar dahil, pekçok firma Drone teknolojisi üzerine çalışmalar yapıyor.

a – Dronelar ile elde edinilen görüntülerin güvenlik amaçlı kullanımı ve güvenlik sistemine entegrasyonu. Fuarda Drone konusu o kadar ön plandaydı ki, fuar alanı girişinde bir drone test alanı oluşturulmuştu. Bu alanda çeşitli firmalar dronelarını uçurarak ziyaretçilere demo yapıyorlardı.Drone Zone bu fuar için gerçekten gerekli bir alandı. Fakat uçurulan droneların kamera görüntüleri bir şekilde ziyaretçilere gösterilebilmeliydi. Bu şekilde daha ilgi çekici ve doyurucu olurdu.

b – Drone avcıları: Drone üretiminin yanında, öne çıkan bir ihtiyaç da; izinsiz ve kötü amaçlı drone kullanımını engellemek. Çeşitli firmalar “drone hunter” diye adlandırılan ürünler geliştirmekteler.

SkyDroner bir radar sistemine sahip. Yaklaşan droneların kontrolünü ele geçirerek, önceden belirlenmiş bir alana indirilmesini sağlıyor.

Hikvision kendi stand alanına bir drone zone yapmıştı. Drone avcı tüfeği ve mobil DVR ile donatılmış “Hikvision Askeri” ilgi çekiciydi.

2-Entegrasyon

Sektörde ürünün değil, çözümün ön plana çıktığı bir sürece girildi. Sektörün öncüleri dahil olmak üzere, bütün firmalar motivasyonlarını ürün geliştirmekten “çözüm geliştirme” ye kaydırmış durumdalar.

Gözümüze çarpan bu değişiklikten birkaç örnek vermemiz gerekirse:

3-Araç Altı Tarayıcı

Tüm dünyada terör olaylarının artmasıyla, özellikle bombalı araç saldırılarına karşı geliştirilen araç altı tarama cihazları da pek çok üretici tarafından ziyaretçilere tanıtılıyordu. Zemine gömülen, zemin üstü ve portatif pek çok farklı model ürün inceleme şansımız oldu.

Türkiye'den Katılımcılar

Türkiye’de ürettikleri ürünleri Dünya pazarına sunan pek çok Türk firma da fuarda yerini almıştı. Gurur duyduk. Fuar alanına yaklaştığınızda binanın hemen önünde “Volkan İtfaiye” ye ait dev merdivenli itfaiye aracını fark etmemek mümkün değildi.

Tansa Turnike Standı

Mas İnterkom Standı

Fuarda Yer Alan Türk Firmalar

Değerlendirme

Güvenlik sektörü günümüzün ihtiyaçları ve teknolojilerine göre şekillenmeye devam ediyor. Fuarda kamera, kayıt cihazı gibi ekipman üreticilerinin standlarına ilgi çok azdı. Piyasanın bu açıdan doyduğunu söyleyebiliriz. Farklı sistemlerin tek çatı altında yönetilebildiği, kaydedilen videodan istenilen veriye hızla ulaşılmasını sağlayan video analiz destekli çözümler daha fazla yaygınlaşarak ulaşılabilir seviyelere geliyor. VR Video ve Drone örneğinde olduğu gibi, tüketici elektroniğindeki yenilikler, sektörümüz için uyarlanıp hızla entegre ediliyor. Dubai’nin, Ülkemize konum olarak yakınlığını göz önünde bulundurulduğunda, Intersec, sektörün nabzını tutmak için ziyaret edilebilecek sektörün en önemli fuarlarından biri.

Benzer Konular


Facebook


Top